Yayla Çorbası tarifi

Serin iklimlerin kekik kokan doğasına yaslanırdı garip Anadolu insanı. Tertemiz baharlar yaşanırdı yükseklerde . Umut saklıydı yeşeren her canlıda ve sağlık depoluyordu insanlara .Orta yaş sınırı belli ki 60’larda seyrediyordu .Kimsenin ben yaşlıyım dediğini duymamıştım bu parlak yaşam coğrafyasında . İşte çocukluğumun izleri böyle bir tabiatın bağrında saklıdır. Bugün geri dönüp baktığımda yıllar öncesinde tanıdığım insan şimdi  hala aynı . Vücut sağlığının doğa ile orantılı olduğu tartışmasız bir gerçektir.

Bu bakımdan diyorum ki zindeliğin ve uzun bir yaşamın anahtarı doğadadır.

Yayla çorbası yapmak için gereken malzemeler

1 çay bardağı pirinç

3 yemek kaşığı süzme yoğurt

1tatlı kaşığı kuru nane

1 tatlı kaşığı tuz

1 yemek kaşığı un

1 tene yumurta sarısı

1 su bardağı et suyu

1 çay bardağı haşlanmış nohut

Lezzet zamanı

* Pişirme tenceremize  2 su bardağı kadar su koyup kaynamasını bekliyoruz. Su kaynayınca pirincimizi katıp iyice haşlıyoruz. 1 su bardağı et suyumuzu da ekliyoruz.

* Bu arada biz de bir kasede yoğurdumuzu iyice suyla eziyoruz. İçine 1 tatlı kaşığı unumuzu ve bir yumurta sarısını koyup iyice çırpıyoruz.

* Kaynamakta olan pirincimizin suyundan bir kaşık bu karışımın içine katıp karıştırarak ılıtıyoruz. ( Böylece yumurtanın çorbanın içinde pişmesini önlemiş oluyoruz.)

* Yavaş yavaş bu karışımı karıştırarak çorbanın içine katıyoruz.  Tuz ve nanemizi de ekleyip kısık ateşte çorba koyulaşıncaya kadar kaynatıyoruz. Eğer çok koyulaşırsa su ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir