Yalvaç Güllacı tarifi

YALVAÇ’IN KESMİK GÜLLACI

Hem görünüşü hem de tadı yönünden çok farklı olan bu güllaç Yalvaç yöremizin önemli lezzetlerinden biridir. Yalvaç, Isparta ilinin şirin bir ilçesidir.  Diğer adıyla Lorlu Güllaç olarak da bilinir. Yalvaç’ta güllaç içi olarak kesmik kullanılmakta ayrıca üzerine şerbet dökülmektedir. Bu da bu güllacı diğer bildiğimiz güllaç tariflerden ayırmaktadır.  Hatta Yalvaç’ta kesmikle baklavada yapılmaktadır.

Önce Malzemelerimiz nelerdir bakalım;

1 Paket güllaç

Kesmik İçin

4kilo süt

3 limon suyu

5-6  yemek kaşığı toz şeker

Şerbeti İçin

4 su bardağı şeker

3,5 su bardağı su

Sıra geldi yapılışına

* Öncelikle kesmiğimizi hazırlamamız gerekiyor. Bunun için 4 kilo sütümüzü tencereye alıp kaynatıyoruz. Süt iyice kaynayıp kabarcıklar çıkartmaya başlayınca suyunu sıktığımız 3 limonun suyunu sütün içine katıyoruz. Kısa bir süre sonra sütün kesilmeye başladığını göreceksiniz.

* Süt kaynamaya devam ederken üst tarafından katılaşan parçaları görebilirsiniz. Süt tamamen katılaşıp geriye sadece yeşil suyu kalıncaya kadar kaynatmaya devam edilir. Daha sonra ocak kapatılır. Kesilen sütümüz bir tülbent ya da süzgeç yardımıyla suyundan süzülür. Kesmiğin içine 5-6 yemek kaşığı toz şeker konulup karıştırılır.

* Güllaç yapraklarımızı bir makas yardımıyla 2 parçaya bölüyoruz. Derin bir tepsiye su koyup güllaç yapraklarımızı bu suya batırıp ıslatıyoruz. ( Bu ıslatma işlemini isterseniz sütle de yapabilirsiniz.)

* Masamızın üzerine temiz bir bez örtüp ıslanan güllaç yapraklarımızı buraya sıralıyoruz. Yalnız ıslanan yaprakları çok bekletmiyoruz çünkü beze yapışıp sarılmaz hale gelebilir. Bir yandan ıslatırken bir yandan da yumuşayan yufkaları sarma işlemini yapabiliriz.

* Islanıp yumuşayan yufkanın kestiğimiz geniş kısmına kesmiğimizi koyup iki ucunu kapatıp diğer tarafına doğru yuvarlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. ( rulonuz ne çok sıkı ne de çok gevşek olsun.)

* Bu elde ettiğimiz uzun ruloyu 3 eşit parçaya bölüp tepsiye sıralıyoruz. Yuvarlak tepsiye ortadan başlayarak koyarsanız şekli gül şeklinde olacaktır.

Şerbetin Hazırlanışı

Bir tencerenin içine 4 su bardağı şeker ve 3,5 su bardağı su konulur kaynayıncaya kadar beklenilir. Kabarcıklar çıkmaya başladıktan sonra 5-10 dakika kadar daha kaynamaya bırakılır.  İçine 2-3 damla limon suyu katılarak ocaktan alınır.

* Hazırlanan şerbet hiç beklenmeden güllacımızın üzerine dökülür. ( şerbet güllaçların üzerini geçecek kadar olacaktır. Daha fazlasını dökmeyiniz.)

* Tatlı soğuduktan sonra üzerini süsleyip servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir