Üzümlü Kek tarifi

İkindi çaylarımızın yanında afiyetle yiyebileceğimiz bir kek tarifi. Beğeneceğinizden eminim hem çok lezzetli hem de çok kolay bir tarif.  Her kek yapışımda ilk kek deneyimlerim aklıma gelir ve gülerim. Galiba ilk pasta deneyimlerimizi hep kekle yapıyoruz. Sizinde öyle mi bilmiyorum ama o zaman kek yapmak bile bana çok zormuş gibi gelirdi. Hele o poğaçalar annem nasıl bu hamurun ayarını biliyor diye hayretle bakardım. Pratiklik kazanınca hepsi oluyormuş.  Burada sizinle talihsiz bir kek deneyimimi paylaşmak istiyorum.  Bir gün özene bezene kekin bütün malzemelerini eksiksiz kattım fırına sürdüm. Tam kek kabardığında elektrikler gitti benim kekim fıs diye söndü elektrikler geldi ama kek sönmüştü bir kere, daha sonra pişti fakat kabarmamış incecik bir şey oldu.

Bu tarif denenmiş ve tadı için garanti verebileceğim bir tarif. Ben bu tarifi sürekli yaparım. Çocuklarımda bayılırlar.  Bu tarif kek kalıbına dökülüyor. Tam kabarıyor ve kek kalıbını kaplıyor.

Kekimizin Malzemeleri

Üç su bardağı un

Üç yumurta

1.5 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvı yağ

Bir paket kabartma tozu

Çekirdeksiz sarı kuru üzüm ( Miktarı size kalmış ,biz 2 yemek kaşığı kattık)

1 çay kaşığı tarçın

Limon veya portakal kabuğu rendesi

Lezzet zamanı

*Şekerle yumurtayı iyice çırpıyoruz. (Kekinizde yumurta kokusunun olmaması için bu işlem basamağının mutlaka özenle yapılması gerekir  )

* Daha sonra içine diğer malzemeleri sırasıyla süt, yağ, tarçın, limon veya portakal kabuğunu, kuru üzümü ve unu koyuyoruz.

* Yalnız unu koyarken dikkat etmemiz gereken nokta unu malzemelerin üzerine eleyerek koyuyoruz.

* Kabartma tozunu da elediğimiz unun üzerine döküyoruz.

* Bütün malzemeleri kattıktan sonra Kekimizi çırpıyoruz. Unun tamamen çırpıldığından emin olmamız gerekiyor.

* Kalıbımızı yağlıyoruz ve malzememizi kalıba döküyoruz.

* Kekimiz artık pişmeye hazır. 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Lezzet İpuçları : * Kekimizin tamamen piştiğinden emin olmak için kekin içine uzun bir çöp şiş sokup anlayabilirsiniz. Eğer çöp şişin üzerinde hamur parçaları yoksa kekiniz pişmiştir.

* Kekinizin iyi kabarmasını istiyorsak kekimizin kabarma süresinde fırının kapağını hiç açmıyoruz. Yoksa kekimiz kabarmaz ve söner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir