Taseti tarifi

6 kişilik bir yemek hazırlayacağız . Bu yemeği sadece  eski Isparta’lılar çok iyi bilirler . Patetes ,soğan ve kuşbaşı etle yapılan bir çeşit yahnidir. Eskiden biraz farklı yapılırdı . İsterseniz önce onu anlatalım daha sonra pratik yapılışına geçeriz.

Malzemeleri:

1 kg patates

Yarım kg küçük soğan

750 gr kuşbaşı eti

5 diş sarımsak

4 tane yeşil biber

3 domates

sıvı yağ,tuz karabiber,kırmızı biber ve kimyon

Yapılışı

Bütün malzemeler bir leğen içinde harmanlanır. Genişçe tas denilen bakır ya da madeni bir kap içerisine konulur.Yayvan ve çukur bir tencerenin içine ters çevrilerek üzerine taş konulur. Tencerenin kenarına 2 su bardağı su ilave edilir. Kısık ateşte 1.5 saat pişirilir.

Pratik Taseti Yapılışı

Bütün malzemeler tedarik edildikten sonra patatesler küp küp (normalden biraz büyük ) doğranır.Soğanlar soyulur  ve küçük boy oldukları için bütün olarak kullanılabilir. Sarımsaklar da aynı şekilde hazırlanır. Tencereye yağ konulur. Biraz ısıtıldıktan sonra salça eklenerek karıştırılır.Daha sonra içine et konularak biraz yumuşayıncaya kadar kavrulur.Önceden doğramış olduğumuz malzemeler de içine katılarak karıştırılır. Domates kare kare kesilir . Biberler 3-4 parçaya bölünerek eklenir. En son baharatlar katılıp karıştırılır. Üzerine yeteri miktarda su katılır. Tuzu ayarlanarak düdüklünün kapağı kapatılır ve pişmeye bırakılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir