Tahinli Katmer Yapımı tarifi

TAHİNLİ KATMER NASIL YAPILIR?

Katmerimizin pişmiş hali.

Katmer deyince aklıma hep çocukluğum geliyor, annem sacı yakmış üzerinde katmer pişiriyor, evin her yerine o katmerinin mis gibi kokusu yayılmış. Ben de kardeşlerimle birlikte sacın başında bir tanesi pişse de hemen yesek diye bekliyoruz. Belki de katmer yapmak beni bu yüzden çok mutlu ediyor. Şu anda aynı şeyi çocuklarım bana yapıyor. Hatırlıyorum da annem bu katmeri saçta yapardı. Apartmanda oturduğumuz için saç tabi o ateş yakılan saçlardan değildi. Önce küçük tüpe takılan bir sacı vardı daha sonra onların elektrikli olanları çıkmıştı annem de ondan almıştı. O saçta sadece katmer değil saç böreği de yapardı. Şimdi hala var mı o saçlardan bilmiyorum ama ben daha pratik olan katmeri yapıyorum yani tavada. Tabi o saçta yapılanın tadı daha vazgeçilmezdi.

En son memlekete gittiğimde gördüm katmer için salonlar açılmış. 4-5 bayan birleşmiş katmer salonu açmış. Sipariş veriyorsunuz sizin gözünüzün önünde hamuru açıp sizin katmerinizi yapıyorlar ve saçta pişirip hemen veriyorlar. Kendim yapabiliyor olsam da saçta pişirilmiş katmer fırsatını kaçırmadım ve gelirken  4 tane aldım.

Katmer hafta sonu kahvaltılarının ya da Ramazan ayında sahurların vazgeçilmez bir lezzetidir diyebiliriz. Hiç denemediyseniz hemen denemenizi tavsiye ederim. Hem çok kolay hem de çok kısa sürede yapılıyor. Ayrıca bu katmerde hamuru öyle kocaman ve incecik açma yeteneği de gerekmiyor. Birazcıkta olsa hamuru açabiliyorsanız (pasta tabağı büyüklüğünden biraz daha büyük olması yeterli) ya da hamur açmayı yeni öğreniyorsanız bu katmeri yapabilirsiniz.

Haydi önlüklerimizi takalım, elimize oklavalarımızı alalım katmer yapımına başlayalım.

Malzemeler

4 su bardağı un

1,5 tatlı kaşığı tuz

1 su bardağı tahin ( içine biraz sıvı yağ koyarak daha sıvı hale getirebilirsiniz.)

1 yemek kaşığı yoğurt

Aldığı kadar un

Yapılışı :

1- İlk önce hamuru yoğuracağımız kaba unu döküyoruz. Yalnız kabınızın biraz çukur olmasına dikkat edin çünkü böylece yoğurma işleminiz daha kolay olacaktır.

2- Unun ortasını havuz gibi açıp bir kaşık yoğurdu ve tuzu katıyoruz.

3- Suyu da yavaş yavaş ilave ederek yoğuruyoruz.

4- Çok cıvık olmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğurmaya devam ediyoruz. ( Eğer hamurunuz cıvık olduysa un ekleyerek biraz sertleştirebilirsiniz.)

5- Hamurumuz hazır hale geldiğinde yumurta büyüklüğünde bezeler hazırlıyoruz.

6- Bezenin bir tanesini alıp, açacağımız yere biraz un serpip oklava yardımı ile açıyoruz. ( Eğer ince açmakta zorlanıyorsanız elinizle kıyılarından biraz asılarak inceltebilirsiniz.)

7- Açtığımız hamurun üzerine tahini her yerine gelecek şekilde sürüyoruz.

Açıp üzerine tahin sürülmüş hali.

8- Tahinleri akmayacak şekilde rulo yapıp sarıyoruz. Bu rulonun bir ucundan tutup dolayarak bir yuvarlak elde ediyoruz.

Açtığımız hamurun tahinler akmayacak şekilde rulo yapılmış hali.

Tahinler içinde kalacak şekilde yuvarlayınız.

9- Bu yuvarladığımız hamurun tam ortasına oklavayı koyup çok ince olmayacak şekilde açıyoruz.

10- Daha sonra hafif yağlanmış teflon tavada arkası ve önü kızarıncaya kadar pişiyoruz.

Püf Noktaları :

1- Hamurun içine tahin sürüp yuvarlak haline getirdiğinizde pişirmeden önce biraz bekletirseniz hamur tahinle iyice özleşecek hem yumuşak hem de daha lezzetli olacaktır.

2- Açarken zorlanıyorsanız hamurunuza un serpiştirin. Böylece yapışmasını önlemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir