Sulu Köfte tarifi

Kültür mirasımızın vazgeçilmez unsurlarından olan yöresel yemeklerimizi ne kadar anlatsak azdır. Anadolu yüzyıllar boyunca farklı yaşam şartları sonucunda sürekli bir değişimin öncüsü olmuş , günümüze kadar bazı değerler taşınmıştır. Yemek kültürü bir toplumun karakteristik özelliğini yansıtır. Yaşadığımız doğaya hükmetmemiz olanaksızdır. Ama şekillendirebiliriz. Doğanın sunmuş olduğu nimetleri anlamlı kılan , insanların onlardan  ne ölçüde yararlanabildiğidir. Bu noktada Anadolu insanı eşi benzeri görülmeyen bir tarz geliştirmiştir. Binlerce yemek en güzel örneğini oluşturmaz mı ? İşte Sulu Köfte ;

Sulu köfte yemeği ülkemizin her ilinde bilinir . Yapılışında çok küçük değişiklikler olabilir ama özde aynıdır.Biraz uğraştırıcı bir yemek olmasına karşın lezzeti harikadır.

Malzemelerimiz 

Yarım kilogram kıyma

Bir su bardağının üçte ikisi kadar pirinç

İki yemek kaşığı ince bulgur

1 yumurta ( Köftelerin dağılmaması için mutlaka kullanınız )

1 adet soğan

Bir tabak un

1,5 yemek kaşığı salça

Su( köfte miktarına göre ayarlanacak )

Yarım su bardağı sıvı yağ

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz ,karabiber,nane,kırmızı biber,kimyon

Yemeğin yapılışı

Köfteyi yapalım

*İlk önce 1 adet soğanı rendeliyoruz.

*Kıymayı bir kaba alıp içine yıkadığımız pirinci ekliyoruz.

*1 yumurtayı kırıyoruz. 1 çay kaşığı kırmızı biber,karabiber ve kimyonu ekliyoruz.

*İki yemek kaşığı bulguru ve rendelenmiş soğanı da katıp tümünü karıştırıyoruz.

*Geniş bir tabağa unu döküyoruz. Köfte harcından elimizle minik minik parçalar alarak unun içine atıyoruz. Daha sonra avucumuzun ortası ile bu parçaları yuvarlıyoruz. Dikkat etmemiz gereken avucumuz sürekli unlu olmalıdır. Yoksa köfteler hem yapışır hemde şekil veremeyiz.

*Kıyma harcının hepsini yuvarladıktan sonra yemeğin bu aşaması sona ermiş oluyor.

Yemeğimizin pişirilmesi

*Yemeği pişireceğimiz tencerede sıvı yağı ve zeytinyağını kızdırıyoruz. İçine salçayı ekleyip eziyoruz. Üzerine bir tutam kuru nane katıyoruz.

*Yuvarladığımız köftelerin miktarına göre su ekliyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Katacağımız su için ölçü vermedik çünkü bu işlem göz kararı olacak. Örneğin tencerenin yarısı kadar su ekledik köfteleri daha sonra koyduğumuzda  baktık ki az geldi üzerinden hemen su ilave edebiliyoruz.

* Su kaynayınca köfteleri içine atıyoruz. Sonrasında bir iki dakika köftelerin dağılmasını önlemek için karıştırmıyoruz.

*40-45 dakika pişirdiğimiz zaman yemeğimiz hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir