Soslu Fırında Tavuk tarifi

İş hayatının zorlu süreci, insanların yemek yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.Karı koca çalışan eşler günlük işlerin yorgunluğu sonucunda tek tip beslenmeye doğru bir yöneliş göstermektedirler.Ekmek arası dediğimiz yiyecekler son zamanlarda daha çok  tercih edilmektedir . Zaten yorgun argın evine dönen eşler bir de yemekle uğraşmayayım deyip en kısa ne varsa onu hazırlayarak beslenmektedirler. Tabi ki bu durum zamanla insanların sağlığını etkilemektedir. Oysaki kısa zamanda da değişik yemekler yapılabilir. Bugün bunlardan birinin tarifini anlatacağız. Soslu fırında tavuk .

Yapılışı  gayet basit ve besleyiciliği yüksek aynı zamanda lezzetli bir yemektir. Yemeğimiz için gerekli malzemeler nelerdir ? Hemen söyleyelim .

Tavuk kemikleri ile birlikte parçalanır

1 bütün tavuk ( Kasaptan alırken kemikli bir şekilde  parçalattıralım) 4 kişilik hazırlayacaksak yarısını kullanalım.

1 orta boy soğan

2 kaşık salça

1 kaşık yoğurt

Sıvı yağ

Baharatlar arzuya göre ( benim tercihim kırmızı biber ve kekik )

Yapılışı

Bu yemeğin kısa sürede yapabilmemiz için öncelikle tavuğun parçalanmış olması gerekir. Kemiksiz but etinden de olur fakat kemikli ve derili etin lezzetini vermez. Tavuklar fincan büyüklüğünde parçalanmış olacak. Bir orta boy soğanı fileto şeklinde doğruyoruz . Bir kabın içine parçalanmış tavukları koyup soğanı ekliyoruz. Salça ve yoğurdu ilave ediyoruz. Baharatları ve tuzu da ekleyip güzelce karıştırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir