Karnıyarık Tarifi

Klasik Türk mutfağının gözde yemeklerinden biridir karnıyarık . İmam bayıldı da denilmektedir.Patlıcan sebzesini sevende vardır sevmeyen de . Ben genellikle sevenlerin çoğunlukta olduğunu düşünüyorum . Bu yüzden patlıcan yemeklerine sık sık yer veriyorum . Şunu da göz ardı etmemek gerekir ki kıyma ile patlıcan mükemmel uyum sağlıyor.Karnıyarık bizim mutfağın en sevilen yemeklerinden biridir. Genellikle yaz aylarında yapılır. Çünkü patlıcan daha lezzetli ve sağlıklı oluyor. Bu yemek pişince tüm aile sorunsuz yer. Karnıyarığın olmazsa olmazı cacık ve pirinç pilavıdır. Mutlaka bu lezzetli yemeğin yanında servis edilmelidir.

Bu yemek yapmak için hangi malzemeleri kullanacağız

4 adet patlıcan

250 gr kıyma

2 adet domates

1 adet sivri biber

10-15 dal maydanoz.

1 adet soğan

1 çay bardağı sıvı yağ ( Yarısı kızartmak için yarısı yemek için)

Tuz

Karabiber

Kırmızı biber

4 diş sarımsak

1 yemek kaşığı domates salçası

Lezzete dönüştürme vakti geldi

* Patlıcanları alacalı soymakla işe başlıyoruz. Tavaya yarım çay bardağı sıvı yağımızı katıp patlıcanları çevirerek kızartıyoruz.

* Kızaran patlıcanlarımızı ,zeminine kağıt havlu serdiğimiz  tabağa alıp üzerine de bir tane daha kağıt havlu  kapatıp bir müddet bekletip yağını çektiriyoruz.

* Bu arada pişirme tenceremize yarım çay bardağı sıvı yağımızı koyup içine kıymamızı atıyoruz.  Kıyma suyunu salıp geri çekinceye kadar kavuruyoruz.

* Kıyma kavrulurken biz bu arada malzemelerimizi doğruyoruz. ( Soğanı, domatesi, biberi ve maydanozu)

* Kıyma kavrulunca salçamızı katıp bu iki malzemeyi birlikte iyice eziyoruz.

* Doğradığımız soğan ve biberleri içine ekleyip soğanlar pişene kadar kavuruyoruz.( Eğer yağ eksik gelirse bir yemek kaşığı kadar yağ ekleyebilirsiniz.)

* Doğradığımız domatesi de katıp karıştırıyoruz. Baharat ve tuzu da ekliyoruz.

* En son maydanozu da ilave edip karıştırıyoruz. Ocağımız kapatıyoruz.

* Pişirme tenceremize patlıcanları alıp ortalarını bir bıçak yardımıyla kesiyoruz. Kestiğimiz kısımların içini kıymalı harcımızdan koyup birer tane de sarımsak ekliyoruz.

* Bir su bardağı da su ekleyip tencerimizde kısık ateşte 30-40 dakika arası pişiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir