Güllaç , Bir Ramazan tatlısı Tarifi

Bazı anlar vardır,dili susar ifade edemez insanoğlu kendini ve bir çare arar içinden geçenleri canana anlatabilmek için. Bir tane gül imdada yetişir. O ana anlam katar ,sözcüklere gerek kalmaz. İşte nebatatın en nadide çiçeği Gül o zarafetiyle söylenemeyenleri söyleyiverir.Ecdat bu özelliğini bildiği gülü  tüm dostlarına hatta misafirlerine ikram etmenin yollarını aramış ve sonunda bulmuştur.Sevgi,hoşgörü,tevazu ve zarafeti sofrasında sergileyen bir tatlıya dönüştürmüş, gül sütle birleşmiş ve ramazan sofralarının vazgeçilmezi oluvermiştir.Ecdattan günümüze kadar uzanan ve ramazan sofralarımızı bir gelin gibi süsleyen bu tatlı Güllü aş iken günümüzde Güllaç olmuştur.Biz de size damakları şenlendiren ruhu besleyen bu tatlıyı dilimiz döndüğünce tarif etmeye çalışacağız.Tarifi bizden ruhları beslemek sizden olsun.Yapana helal yiyene afiyetler olsun.

Malzemelerimiz nelerdir

10 yaprak güllaç

2,5 litre süt

2,5 su bardağı toz şeker

Yarım çay bardağı gül suyu( isteğe bağlı olarak)

1 paket vanilya ( isteğe bağlı olarak)

İçi İçin

Yarım su bardağı hindistan cevizi

Çekilmiş ceviz

Üzeri İçin

Yeşil fıstık

Nar taneleri

Yapılışı nasıldır

* 2,5 litre süt  bir tencereye dökülerek ocağa konulur. Ilıyıncaya kadar beklenilir. Sütün sıcak olmamasına dikkat ediniz çünkü sütünüz sıcak olursa yapraklar ayrı ayrı durmayıp güllacınız hamur gibi olacaktır.

* Ilıyan sütün içine 2,5 su bardağı toz şekeri ilave edip şeker eriyinceye kadar  karıştırın. İsteğe bağlı olarak da vanilya veya gül suyunu ilave edebilirsiniz.

* Güllaç yapraklarının sığacağı kadar derin yuvarlak tepsiye önce 1 kepçe süt karışımından dökün. Yalnız güllaç yapraklarımızın parlak yüzünün üstte olmasına dikkat ediniz. İlk yaprağımızı koyup üzerine  her yeri ıslanacak şekilde 1-2 kepçe sütlü karışımımızdan dökelim.

* Üstüne diğer yaprağı  koyarak aynı şekilde sütlü karışımımızdan 1-2 kepçe döküyoruz.

* Beş güllaç yaprağına aynı işlemi uyguladıktan sonra üzerine yarım su bardağı hindistan cevizini ve çekilmiş cevizimizi her yerine eşit gelecek şekilde serpiyoruz.

* Daha sonra kalan beş güllaç yaprağına da aynı işlemi uyguluyoruz.

* Üzerini de süslemek için yeşil fıstık ve nar tanelerini kullanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir