Ezo Gelin Çorbası Lezzetli Tarifi

Bu çorba ismini, 1909 yılında doğmuş olan Ezo Gelin’den almıştır. Berdel usulüyle evlenmiş olan Ezo Gelin çok sevmesine rağmen hem eşinden hem de vatanı Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Bunun üzerine çok acılar çeken Ezo Gelin’in adı dilden dile dolaşmıştır. Hayatı filmlere konu olmuş, adına türküler yazılmıştır. 1956 yılında vefat eden Ezo Gelin’in mezarı 1999 yılında Türkiye ‘ye getirilmiştir.

Bu çorba hem adının özelliği hem de tadının güzelliği ile hafızalarınıza kazınacak . Ayrıca çok doyurucu olmasıyla da tanınan bu çorba yanında başka yemekte aratmaz. Çorba severler için eşsiz bir lezzet.

Bu tarif  4- 5  kişilik çorba tarifidir. Hem de en kolay yöntemlerle yapılan pratikleştirilmiş bir tariftir.

Malzemeler

1 tane orta boy soğan

Yarım çay bardağı sıvı yağ

1 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı un

1 yemek kaşığı (tepeleme) salça

2 yemek kaşığı kırmızı mercimek

1 yemek kaşığı ince bulgur

1 yemek kaşığı pirinç

5 su bardağı su

1 tatlı kaşığı kuru nane

1 çay kaşığı kırmızı biber

1 tatlı kaşığı tuz.

Yapılışı

1- Düdüklü tenceremize sıvı yağı katıyoruz.  Soğanımızı yemeklik doğrayıp sıvı yağın içine atıyoruz. Ocağın altını açıp soğanlar pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.

2- Soğanlar pembeleşince salçamızı koyup karıştırarak hatta ezerek kavurmaya devam ediyoruz.

3- Kavrulan salçamıza tere yağımızı ekliyoruz. ( Tere yağını yemeklerinde kullanmayanlar için bu kısmı yapmasalar da olur)

4- Tere yağı tamamen eridikten sonra 1 kaşık unun katıp sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Tencerenin dibi bu işlemde çabuk yanmaya müsait olduğu için çok dikkatli olunmalıdır.

5- Unun kokusu çıkıncaya kadar kavurduktan sonra içine suyun bir kısmını ekleyip unu ve salçayı iyice ezerek topaklanmasını önlüyoruz. Daha sonra kalan suyu da ekliyoruz.

6- Ayrı bir kabın içinde kırmızı mercimek, pirinç, bulguru katıp yıkıyoruz. Bu karışımı da suyun içine katıyoruz.

7-  Üzerine tuzu, kırmızı biberi ve naneyi ekleyip düdüklünün kapağını kapatıyoruz.

8- Düdüklüden ses gelinceye kadar düdüğü açık ses geldikten sonra düdüğünü kapatıyoruz. ( tabi bu eski düdüklüler için) kapalı olarak da yaklaşık 15-20  dakikada çorba hazır hale gelir. ( bu sürede düdüklüden düdüklüye değişir tabi benimki 15 dakikada yapıyor.)

NOT : Bu çorbanın orjinal tarifinde kırmızı mercimek ince bulgur ve pirinç vardır fakat ben ben bazen  tel şehriye bazen yeşil mercimek bazen de ince bulgur yerine pilavlık bulgur kattığım oluyor. Hatta hazırda et suyum varsa et suyu kattığımda oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir