Evde kolay pizza Yapma Tarifi

Pizza ,sınırlarımız ötesinden bir Akdeniz liman kenti olan İtalya’dan tüm dünyaya yayılmış bir lezzettir.Her ne kadar fast food yiyecekler grubuna girse de bir çok insanın tercihi arasında olabilmeyi başarabilmiştir.Pizza yemek için illede İtalya’da olmak ya da ünlü markaların elinde bulundurduğu pizza pazarından bir tane sipariş vermek mi gerekir. Tabi ki de hayır…

Aslında daha önceleri ben de pizza yapmayı denememiştim fakat çocukların ısrarına dayanamayıp en sonunda yaptım. Bir de eve ısmarladığımız o pizzalara tonlarca para verince bari yapayım dedim. Kesinlikle şunu da söyleyebilirim bu verdiğim pizzanın tarifi  ısmarladığımız o meşhur pizzalardan kat kat güzel. Çünkü malzemelerini kendim seçiyorum ve bol bol kullanıyorum.

İlk yaptığımda tepsinin boyutu ve hamur olarak tutup tutmayacağı konusunda biraz tereddütteydim fakat tam oldu. Onun için size tepsinin çapının ölçüsünü de vermek istiyorum. Sizde yaparken ona göre tepsinizi belirleyebilirsiniz. Tepsimin çapı 37 cm . Şöyle söyleyebilirim tepsim aslında büyük boy pizza boyutunda oluyor. Tepsi olarak fırın tepsisine de yapıldığını duydum fakat çocuklar için tam pizza boyutunda olsun istedim. Biliyorsunuz çocuklar için görsellik önemli.

Bazen yaparken sütünü biraz daha fazlalaştırarak yani 1 bardak yerine 1,5 bardak yapıp hamuru fazlalaştırıyorum bir tane de küçük boy tepsim var ona da yapıyorum. Tabi ki de aynı oranda üstünün malzemelerini de fazlalaştırmış oluyorum.  Yani bir büyük boy bir de küçük boy pizza yapmış oluyorum. Yenmeyip kalan pizzaları derin dondurucuya koyup  daha sonra çocuklara  kullanıyorum.

Pizzanın hamurunu hazırlamak için gerekenler  ( 1 yuvarlak tepsi)

2.5  su bardağı un

1/3 çay bardağı oranında sıvı yağ

1 su bardağı süt

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı şeker

Yarım paket yaş maya

Üzerine konacak malzemeler

İki yemek kaşığı ketçap

1 yemek kaşığı domates salçası

1 tane yeşil biber

Çeyrek kangal sucuk

10-15 dilim salam

10-15 dilim sosis

Yarım çay bardağı süt mısırı

2 tane domates

5-10 tane zeytin

5-10 tane mantar

200 gr kaşar peyniri

Not : Üzerine konan malzemelerin oranı isteğe göre değişebilir.

Pizzanın yapılışı 

Hamurunun hazırlanması

*Bir kasenin içine ılık sütü,yaş mayayı ve şekeri katıp mayayı iyice eziyoruz.

*Hamur yoğuracağımız kabın içine unu koyup ortasını havuz gibi açıyoruz. Az önce hazırladığımız sütle mayayı ortasına döküyoruz. Yağı ve tuzu da ekleyip yoğuruyoruz.

*Hamur kulak memesi yumuşaklığında olmalıdır. Sert olduysa biraz daha süt ekleyip yoğurun. Aksi olduysa bu seferde un ekleyip sertleştirebilirsiniz.

*İşlem tamamlanınca bir bezle hamurun üzerini örterek 1 saat kadar mayalanmasını bekleyeceğiz.

* Biz de bu arada boş durmayacağız . Pizzanın üstüne konacak malzemeleri hazırlayacağız.

Üzerine konulacak malzemelerin hazırlanması

*Sucuk ,salam ve sosisi ince dilimler halinde kesiyoruz.

*Kaşar peynirini rendeliyoruz

*Domates ,mantar ve  biberi de çok küçük olmayacak şekilde doğruyoruz.

*Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp ikiye bölüyoruz.

Sosunun Hazırlanması ( Hamurun üzerine sürülecek )

*Ketçabı bir kasenin içine sıkıyoruz. İçine 1 yemek kaşığı domates salçasını ve yarım çay bardağı suyu ilave ederek iyice eziyoruz.

Şimdi sıra geldi bu muhteşem lezzetin dizaynına

*Çinko tepsimizin tabanını yağlıyoruz.

*Hamurumuzu tepsiye koyup elimizle tepsiye göre  açıyoruz.

* Açtığımız hamurun üzerine sosumuzu her yerine gelecek şekilde bir fırça yardımıyla sürüyoruz.

* Üzerine rendelediğimiz kaşarların 1/3 ‘nü eşit olarak yayıyoruz. ( Kalan 2/3 kaşar peynir ise en son üzerine dökülecek )

* Kaşarın üzerine de malzemelerimizi sırayla koyuyoruz. Bu sıralamada en son kısma domates, biber, mantar ve mısırı koyabilirsiniz.

* 200 derecelik fırında yaklaşık 45 dakika pişirdikten sonra üzerine kalan kaşarlarımızı serpiyoruz. Kaşarlar eridikten sonra pizzanız yemeye hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir